راه های ترک اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت
   

راه های ترک اعتیاد به اینترنت

از لحاظ تئوری، هر رفتاری که موجب نوعی احساس رضایت در فرد شود  می‌تواند  به عادتی ناسالم تبدیل شود که جنبه‌ های مختلف زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

غذاخوردن، ورزش کردن، شرط بندی ،اینترنت و…این ها مثال هایی از رفتارها و عادت هایی هستند که در صورت زیاده روی در آن ها تبدیل به رفتارهایی ناسالم و به نوعی اعتیاد می‌شوند. این را هم باید دانست که وابستگی روانی واقعیت داشته و با تغییرات عصبی در مغز همراه است.

کلمات کلیدی( ترک اعتیاد به اینترنت| راه های ترک اعتیاد به اینترنت|دلایل اعتیاد به اینترنت| راهکارراه های ترک اعتیاد به اینترنت |مشاوره روانشناسی )
زمان مطالعه تخمینی : ۷ دقیقه

اعتیاد به اینترنت  یا در معنی گسترده تر استفاده‌ی بیش از اندازه از رایانه ، تبلت ، گوشی همراه و دیگر ابزار تکنولوژی و وابستگی به آن ها  باعث ایجاد مشکل و خللی در رسیدگی به کارهای روزمره و سایر فعالیت های شخص می شود و آن  را دچار مشکلات روانی می کند.

با اطمینان می‌توان گفت مشکل اعتیاد به اینترنت بسیار فراگیر شده  و تقریبا تمام افراد فعال در دنیای اینترنت و وب بیشتر ساعات خود را با  تلفن های همراه هوشمند  و رایانه ها سپری می کنند. بعضی  مشغول جستجوی بی هدف  در صفحات وب و برخی دیگر مشغول بازی های اینترنتی هستند.

بسیاری از  کارشناسان،  معتقدند که اعتیاد به اینترنت باتوجه به فضای جذاب و تحریک آمیز اینترنت در حال گسترش است و مشکلات اجتماعی زیادی  را برای اکثر جوامع مدرن و غیر مدرن ایجاد می کند.

اگر استفاده از اینترنت به طور متعادل و برای افزایش اطلاعات و ارتباطات شخص باشد صدمه و آسیبی به فرد نمی رساند. ولی مشکل از جایی شروع می‌شود که یک نفر از اینترنت برای رفع افکار منفی ، استرس، احساسات و تنش های روزمره استفاده می کند.

راه های ترک اعتیاد به اینترنت

آسیب های اعتیاد به اینترنت

متاسفانه استفاده‌ی بیش از حد از اینترنت می‌ تواند به طور قابل توجهی بر دیگر زمینه ‌های زندگی هر فرد مانند روابط اجتماعی، زندگی خصوصی، کار، تحصیلات، سلامتی و احساسات تاثیرگذار باشد.

اعتیاد به اینترنت آسیب های زیادی به فرد می زند. شخص معتاد  تمام وقت خود را صرف کار با اینترنت، بازی کامپوتری یا چرخیدن در صفحات مجازی و … می کند. افراد معتاد به اینترنت معمولا تنها می مانند و روابط اجتماعی خود را از دست می دهند.

اعتیاد به اینترنت باعث می شود  زمان هایی که شخص می تواند به سایر کارها و فعالیت های خود بپردازد ،هدر رود . روابط دوستانه شخص کمرنگ می شود  و فرد معتاد  به گوشه‌ گیری روی می آورد.

همچنین  استفاده از اینترنت در ساعات مخصوص به خوابیدن، باعث ایجاد خستگی ، بد اخلاقی ، به وجود آمدن مشکلات درسی، آشفتگی و عصبانیت، استرس، اضطراب،  ایجاد رابطه ‌های غیر مجاز با افراد نا آشنا و… می شود. ترجیح دادن اینترنت و استفاده از گوشی همراه  به جای بودن در کنار خانواده از دیگر علایم و آسیب‌های اعتیاد به اینترنت است.

این افراد دچار مشکلات مالی نیز می شوند. از یک طرف بخاطر این که بیشتر وقت خود را در اینترنت سپری می کند بسیاری از فرصت ها و موقعیت های خود را از دست می دهند و از طرف دیگر بخاطر انجام اموری مانند خرید اینترنتی و قمار اینترنتی پول خود را از دست می دهند.

پیشنهاد می شود برای آگاهی از میزان اعتیاد خود به اینترنت با یکی از مشاوران این حوزه مشورت نمایید که برای این مورد می توانید از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد یا صفر از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب از سراسر ایران با شماره ی ۹۰۹۹۰۷۱۷۸۲ با مرکزمشاوره مجیب تماس حاصل فرمایید.

نشانه های ترک اعتیاد به اینترنت

بیشتر افراد گمان می کنند که نشانه‌های ترک اعتیاد، فقط در مورد ترک وابستگی‌های فیزیکی به مواد مخدر یا الکل دیده می شود، در حالی ترک اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به اینترنت نیز علائمی دارند.

از علائم و نشانه‌های اعتیاد به اینترنت می توان به استرس  خشم، و افسردگی و… در شرایطی که شخص  به اینترنت دسترسی ندارد، اشاره کرد، که باعث عصبی بودن و احساس خستگی در شخص می شود.

راه های ترک اعتیاد به اینترنت

راه های درمان اعتیاد به اینترنت

مدت زمان استفاده از اینترنت را مشخص کنید و آن را مدیریت کنید. یک زمانی را برای چک کردن ایمیل، اخبار سایت ها و بازی و …مشخص کنید و بیشتر از آن زمان از اینترنت استفاده نکنید.

به فعالیت جدیدی بپردازید، به کلاسهای آموزشی بروید و علایق خود را در دنیای واقعی دنبال کنید. ورزش کنید، موسیقی گوش دهید، با خانواده و دوستان خود به تفریح و گردش و…بروید.

احساسات و مشکلات خود را بشناسید ، ممکن است کشیده شدن شما به سمت اینترنت ناشی از احساساتی باشد که در زمان های حساس زندگی  همچون: تغییر شغل، تغییر روابط عاطفی و…به وجود آمده و شما برای رفع استرس خود به اینترنت رو آورده باشید.

به یاد داشته باشید که زمان با ارزش ترین چیزی است که شما دارید، پس برای زمان خود ارزش قائل باشید و آن را به راحتی از دست ندهید.

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب

در راستای افزایش خدمات به افراد جامعه در حوزه ی مشاوره ی ترک اعتیاد به اینترنت، مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی  در خدمت هموطنان عزیز در سراسر ایران قرار گرفته تا در راستای رسیدن به اهداف خود که رضایت شما عزیزان است تمام تلاش و کوشش خود را انجام دهد.

برای این منظور در هر نقطه از ایران که هستید فقط کافیست با کارشناسان و روانشناسان این مرکز تماس گرفته و از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی  استفاده کنید.

مشاوره تلفنی از خدمات مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی است که به خوبی کمک می کند تا افرادی که به نوعی به اینترنت و فضای مجازی معتاد شده اند با استفاده ار تجارب مشاوران متخصص این مرکز به بستر خانواده بازگشته و از زندگی خود لذت ببرند.

فقط کافیست که از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره ی ۹۰۹۹۰۷۱۷۸۲ همه روزه و حتی در ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب تماس گرفته و از خدمات سریع و آنلاین و بدون گرفتن نوبت قبلی استفاده کنید.

گاهی افراد در هنگام صحبت برای رفع مشکل خود با جنس مخالف معذب می شوند، مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی مجیب این مشکل را برطرف کرده و انتخاب مشاوره تلفنی توسط خانم یا آقا را به عهده خود شخص قرار داده است.

 

 

برای مشاوره در این زمینه ، می توانید از طریق تلفن ثابت سراسر کشور ، از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با شماره ده رقمی ۹۰۹۹۰۷۰۲۹۴ تماس بگیرید.

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه